BIEG OLIWSKI – PROJEKT SPORTOWO-REKREACYJNY

W roku 1993 I Społeczna Szkoła Podstawowa STO zmieniła swoją lokalizację przeprowadzając się z Zaspy do Oliwy przy ul. Polanki 11. Bliskie sąsiedztwo z Trójmiejskim Parkiem Krajobrazowym skłoniło nauczycieli i dyrekcję szkoły do zorganizowania masowej imprezy w formie biegów przełajowych. Od tej pory projekt ten pod nazwą „Bieg Oliwski” stał się szkolną tradycją i jest organizowany cyklicznie na terenie Lasu Oliwskiego w pobliżu naszej szkoły. 

Celem projektu jest przede wszystkim promowanie aktywności fizycznej na świeżym powietrzu, integracja środowisk szkół niepublicznych, a także propagowanie sportowej rywalizacji w myśl zasady fair play. 

W projekt zaangażowane jest należące do Lasów Państwowych Nadleśnictwo Matemblewo, w porozumieniu z którym wytyczony jest obszar biegów oraz kontrola terenu po zakończeniu imprezy. Dzieci z klas od I do VIII biegną na zróżnicowanych dystansach od 400 do 1200 m dostosowanych do odpowiedniego wieku i płci. W roku 2021 projekt został urozmaicony poprzez wprowadzenie dla klas VII-VIII rywalizacji zespołowej w formie sztafet mieszanych. 

Szkoła jako organizator zapewnia pamiątkowe dyplomy dla wszystkich uczestników, medale za miejsca 1-3 w każdej konkurencji, ciepły posiłek, wodę mineralną, obsługę techniczną i medyczną. W projekt zaangażowani są również uczniowie, którzy uczestniczą w planowaniu tras, ich przygotowaniu oraz organizacji przebiegu imprezy. Ich zadaniem jest  także wspieranie nauczycieli przy zorganizowaniu biura zawodów, punktu gastronomicznego i informacyjnego.  

To wydarzenie sportowe cieszy się dużą popularnością wśród szkół społecznych i przyciąga każdego roku setki uczniów, chcących spróbować swoich sił w biegach terenowych.