Sąsiedzi

Od wielu lat nasza szkoła współpracuje z Polską szkołą w Wilnie. Każda klasa realizuje program współpracy z klasą w Wilnie i przez cztery lata razem biorą udział w zadaniach.

Na początku projektu, w pierwszym roku współpracy /klasa IV/ klasy wspólnie tworzą książkę kucharską. Przepisy naszych rodziców i rodziców z Wilna od wielu lat goszczą w naszych domowych kuchniach. Na święta Bożego Narodzenia, książka zostaje zaprezentowana podczas Szkolnego Koncertu Opłatkowego. Drugim etapem jest wyjazd integracyjny do Danii /klasa V/, gdzie dzieci poznają się nawzajem, wspólnie mieszkają, uczestniczą w zajęciach edukacyjnych, zwiedzają miejsca historyczne, wspólnie bawią się, spędzają czas w Legolandzie. Kolejnym etapem /klasa VI/ jest wyjazd czterodniowy do Wilna. Dzieci mieszkają w domach swoich rówieśników, poznają ich szkołę, zwyczaje, zwiedzają Wilno – dawne miasto Polskie, i uczestniczą w programie przygotowanym przez Wileńskich uczniów. Rewizyta następuje w kolejnym roku szkolnym /klasa VII/ , gdzie tym razem nasza szkoła organizuje atrakcje dla gości. Młodzież z Wilna bierze udział w zajęciach w naszej szkole, odwiedza ważne miejsca w Gdańsku, wychodzi do Teatru, na kręgle, czy basen.

Podczas projektu Sąsiedzi zawiązują się stałe przyjaźnie, które trwają przez długie lata. Dzieci czasem korespondują ze sobą, czy odwiedzają się prywatnie. Każda klasa wnosi do projektu coś nowego, pomysły są różne i zależne od inwencji twórczej. Projekt stale się rozwija i ewoluuje.

Rok szkolny 2022/2023

Więcej >