Spektakl muzyczny inspirowany książką Charlie i fabryka czekolady Roalda Dahla przygotowany przez I Społeczną Szkołę Podstawową STO w Gdańsku uświetnił tegoroczne spotkanie opłatkowe i słusznie został nagrodzony wielkimi brawami.
Przygotowania do spektaklu trwaÅ‚y kilka tygodni. Reżyserka Pani MaÅ‚gorzata Polczyk, zgodnie z tradycjÄ… szkoÅ‚y, w rolach głównych obsadziÅ‚a uczniów klasy VI. Ciekawie zagrali Charliego, jego rodzinÄ™, Willy’ego WonkÄ™ oraz zwyciÄ™zców konkursu i ich opiekunów. MÅ‚odsze i starsze klasy także znalazÅ‚y swoje miejsce na scenie. DziÄ™ki pomysÅ‚owej choreografii Pani Marty KÄ™powicz spektakl wzbogacono o elementy taneczne. Zerówka wcieliÅ‚a siÄ™ w bajeczne elfy. Pierwszaki zostaÅ‚y niezmiernie sÅ‚odkÄ… rzekÄ… czekolady. Uczniowie klasy trzeciej zaprezentowali siÄ™ jako czarujÄ…ce pra plemiÄ™ Umpa Lumpa. PiÄ…ta klasa pokazaÅ‚a siÄ™ w roli urwisów, walczÄ…cych o zÅ‚oty bilet w tabliczce czekolady. Klasa druga zainscenizowaÅ‚a figlarne wiewiórki z sortowni orzechów. Klasa siódma i ósma zagraÅ‚a Umpa Lumpasów pracujÄ…cych w fabryce czekolady. W sumie w przedstawieniu udziaÅ‚ wzięło sto osiemdziesiÄ…t osób, czyli tyle, ile w dużej produkcji musicalowej. I choćby z tego powodu twórcom należą siÄ™ szczególne sÅ‚owa uznania.
Historię Charliego znamy wszyscy. Mieszka w ubogim domu z rodzicami i dziadkami. Choć brakuje mu pieniędzy, żeby cokolwiek kupić, na przykład tabliczkę czekolady, ma w sobie nielimitowany zasób dobra, mądrości i dojrzałości. Scenariusz Pani Małgorzaty Polczyk i Pani Doroty Wolter uchwycił to, co w tekście najważniejsze i ze sceny popłynęły ponadczasowe prawdy. O tym, że zachłanność będzie ukarana, że bezmyślne uleganie modzie może mieć zgubne skutki, podobnie jak kapryszenie i wymądrzanie. Spektakl w bardzo czytelny sposób podkreśla wartość więzi  rodzinnej, bo rodzina jest wyjątkową wspólnotą, w której dokonuje się integralny rozwój człowieka. To w rodzinie człowiek rozwija się, kształtuje własną osobowość, formułuje swój system wartości.
Opowieść o fabryce czekolady Willy’ego Wonki czÄ™sto wychodzi poza Å›wiat realny. I jest to poważne wyzwanie dla twórców spektaklu teatralnego. Jak sobie z tym poradzili? Po części dziÄ™ki pomysÅ‚owym rekwizytom i kostiumom, które współtworzyli rodzice naszych aktorów. Uroczo prezentowaÅ‚y siÄ™ wiewiórki z klasy drugiej, podobnie jak wygimnastykowane laborantki w niezwykÅ‚ych ukÅ‚adach tanecznych Na uznanie zasÅ‚ugujÄ… także ekrany do teleportacji klasy czwartej, wspaniaÅ‚y smok klasy trzeciej i stroje Umpa Lumpasów, w których wystÄ…piÅ‚a klasa siódma i ósma.
Ważną rolę w przedstawieniu odgrywa muzyka, jest nie tylko komentarzem, ale staje się też bohaterem spektaklu. Cudownie zabrzmiała finałowa piosenka, wprowadzając prawdziwie świąteczny nastrój. Pani Beata Dettlaff (odpowiedzialna za muzykę) i chór dali sobie radę znakomicie. Tak jak cały zespół I Społecznej Szkoły Podstawowej STO w Gdańsku. Brawo!
fot. Michał Mazurkiewicz