Gdańska Narada Obywatelska z prof. Adamem Bodnarem

Dnia 9listopada 2022 r. w Urzędzie Miasta Gdańska przedstawiciele naszej szkoły, uczniowie klasy VIII, w składzie: Michał Braun, Pola Kwiecińska, Karol Mrowiec i Hania Wenta razem z panem Grzegorzem Banaszczykiem, wzięli udział w Gdańskiej Naradzie Obywatelskiej z prof. Adamem Bodnarem w ramach Gdańskich Lekcji Obywatelskich.
Czy w Polsce jest solidarność społeczna i na czym polega? Skąd czerpiemy wiedzę o świecie? Czy media są wiarygodne? Jak reagować na fake newsy? Czy zwierzęta też mają prawa? – to tylko niektóre z wielu pytań, które pojawiły się podczas rozmów.
Uczestnicy spotkania, uczniowie, seniorzy, nauczyciele i przedstawiciele rad dzielnic, razem z panią prezydent Aleksandrą Dulkiewicz, dyskutowali nad wieloma problemami współczesnego społeczeństwa: solidarność społeczna, media i dezinformacja, kryzys klimatyczny, prawa mniejszości, sytuacja osób LGBT+, prawa zwierząt, język a prawa człowieka. Wypracowano wiele wniosków, a sama forma spotkania umożliwiła dialog i współpracę osobom w różnym wieku. Należy podkreślić, że pomimo różnych punktów widzenia, dyskusja przebiegła w dobrej atmosferze, z poszanowaniem każdego rozmówcy, a problemy poruszane podczas spotkania są ważne zarówno dla młodszego jak i starszego pokolenia.